A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W miniony weekend w Kościelisku odbyły się I Podhalańskie Cyklo Warsztaty, organizowane przez Stowarzyszenie Rowerowe Podhale przy współpracy z MTB Hostel Kościelisko. Nowa formuła wydarzenia rowerowego, łączącego szkolenia techniki jazdy, szkolenia teoretyczne, wycieczki rowerowe oraz integrację, przyciągnęła ponad siedemdziesiąt osób. Celem projektu było umożliwienie uczestnikom poszerzenia wiedzy rowerowej i pokazanie, że kolarstwo górskie to coś znacznie więcej niż  tylko dwa koła.


W pierwszym tygodniu kwietnia na Podhale z przytupem wróciła zima. Spadło ponad pół metra śniegu, a wysoko w górach grubo ponad metr. Z wielkim przejęciem obserwowaliśmy prognozy, które jednoznacznie wskazywały, że zima do połowy miesiąca nie odpuści. Braliśmy nawet pod uwagę zmianę terminu, ale na szczęście udało się tego uniknąć. Postanowiliśmy natomiast przeprowadzić akcję odśnieżania tras, aby były w pełni gotowe na wizytę uczestników I Podhalańskich Cyklo Warsztatów. Wiosna na dwa tygodnie przed startem IPCW przypomniała sobie o Podhalanach i wspomogła w przepędzaniu zimy. Ostatecznie jeździliśmy po niemalże suchych trasach i, skąpani w kwietniowym słońcu, opalaliśmy twarze i łydki.


Podczas warsztatów uczestnicy, podzieleni na grupy, odbywali szkolenia z techniki jazdy, prowadzone przez Fundację POMBA, wycieczki enduro oraz brali udział w sesjach kameralnych, czyli warsztacie teoretycznym. Podczas szkoleń praktycznych instruktorzy wpajali głównie podstawy technik jazdy na rowerze górskim, obejmujące rozgrzewkę, prawidłową pozycję podczas zjazdu, technikę pokonywania zakrętów i balans ciałem oraz tzw. pompowanie. Bardziej zaawansowanym riderom przedstawiono techniki pokonywania skoczni typu „drop”. Instruktorzy na bieżąco korygowali wszelkie błędy i niedociągnięcia oraz podpowiadali, jak wyzbyć się niepożądanych nawyków.

Sesje kameralne dotyczyły głównie budowy tras, fizjoterapii oraz mechaniki rowerowej. Podczas wykładów zostały również zaprezentowane i omówione lokalizacje, w których kręcono ujęcia do filmu Path Finder. Ponadto uczestnicy rozmawiali z wójtem gminy Kościelisko o możliwościach rozwoju kolarstwa górskiego na terenie wsi Kościelisko i Witów.


W programie nie zabrakło również imprezy integracyjnej, podczas której uczestnicy mogli lepiej się poznać. Można było pobiesiadować przy ognisku, odpocząć w saunie czy obejrzeć filmy rowerowe na wielkim ekranie kina polowego.


Przedsięwzięcie nie odbyłoby się, gdyby nie wsparcie sponsorów, za które z całego serducha w imieniu organizatorów oraz uczestników dziękujemy! Wydarzenie wspierali: Kross, MTB Hostel, BikeBoard, POMBA, Pracownia Strojów Regionalnych „Gorsecik”, Tadeusz Bukowski – szef kuchni w restauracji Litworowy Staw w Białce Tatrzańskiej, Kraina Smaku Grzegorza Lelka, Joy Ride, CinemaTour.pl, Pakfol.

Tadek Bukowski, najlepszy szef kuchni na świecie, gotował i kierował zespołem kuchennym!

 

POBIERZ PAKIET ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

 

ORGANIZATORZY

  

 

PARTNER STRATEGICZNY

 

SPONSOR GENERALNY

  

SPONSORZY

 

PATRONAT MEDIALNY