A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Podczas IV Podhalańskich Cyklo Warsztatów, oprócz szkolenia z techniki jazdy i wycieczek, przewidzieliśmy także wykłady i prezentacje związane z tematyką rowerową i treningami. Zostanie wygłoszonych łącznie sześć referatów. Zapoznaj się z ich tematyką!

 

Pierwsza pomoc poszkodowanym w wypadkach rowerowych na obszarach wysokogórskich

Podczas prelekcji zostanie poruszona tematyka zagrożeń podczas jazdy rowerem w terenie wysokogórskim. Omówione zostaną: zagrożenia urazowe, choroba wysokościowa (wrażliwość osobnicza, objawy, leczenie), zagrożenia wynikające z promieniowania słonecznego, niskich temperatur i innych czynników atmosferycznych. Mowa będzie także o tym jak się przygotować na wypady w wysokie góry  oraz profilaktyka zagrożeń. Prelekcje poprowadzi Dr Narcyz Sadłoń lekarz medycyny, specjalista rehabilitacji medycznej, specjalizujący się w medycynie ratunkowej

 

Co oprócz jeżdżenia można zrobić żeby jeździć?

Funkcjonalny wg słownika języka polskiego to inaczej dobrze spełniający swoją rolę, odpowiadający potrzebom. Trening pochodzi od słowa trenować, które oznacza wyrabiać sprawność w danej dziedzinie. Całe wyrażenie trening funkcjonalny będzie oznaczać, zatem wyrabiać sprawność odpowiadającą potrzebom, dobrze spełniając swoją rolę. Dodajmy do tego „ w enduro” a będziecie już wiedzieć, o czym będzie prelekcja.
Trening funkcjonalny w enduro ma za zadanie usprawnić działanie naszego ciała podczas jazdy na rowerze. Podczas prelekcji przedstawiony zostanie zestaw ćwiczeń, które będą miały na celu wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację, wzmocnienie reakcji w wykonywaniu ruchów naprzemiennych a także polepszenie czucia własnego ciała. Sam podział ćwiczeń natomiast, ich kolejność oraz tempo wykonywania ma za zadanie zwiększyć wydolność organizmu, czyli zdolność do znoszenia ciężkich obciążeń fizycznych – tłumacząc na nasze, co jeszcze zrobić, żeby „bardziej” jeździć. Wszystko to przedstawi Borys Witkiewicz - specjalista fizjoterapii.

  

Żywienie u kolarzy

Lekkie śniadanie? Makaron po treningu? Kiełbasa i piwo przed snem? Co pomaga, a co szkodzi w żywieniu u kolarzy? Warto wiedzieć więcej, aby osiągać lepsze wyniki sportowe i wspomóc zdrowie.Tematykę przybliży Katarzyna Walaszek – studentka studiów doktoranckich Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Założycielka projektu Med Coach – szkolenia dla wymagających. Amatorka sportów wytrzymałościowych, specjalistka w zakresie nauk medycznych, pasjonatka żywienia ukierunkowanego na sport.

 

Polski "trail building"

Maciej Pająk z Fundacji POMBA opowie jak zainicjować powstanie singletracka w Twojej okolicy. Przekaże wskazówki, które pomogą przygotować się do rozmowy o ścieżkach. Dowiecie się z kim należy porozmawiać, aby rozpocząć procedurę. O czym opowiadać, a o czym nie. Co trzeba widzieć, aby nikt nie zbył Was kilkoma pytaniami. Przedstawi tez kilka narzędzi, które pomogą przygotować się do rozmów i „otworzą drzwi” w trakcie samej rozmowy.

 

Projektowanie wydarzeń rowerowych

W programie przewidzieliśmy również prelekcję na temat organizacji wydarzeń rowerowych w ujęciu projektowym. Jak się za to zabrać? Jak się nie pogubić w szczegółach? Jak zorganizować sobie pracę i na co zwracać uwagę? Poruszona zostanie tematyka planowania wstępnego i szczegółowego oraz analiza ryzyka projektowego. Zostanie zaprezentowany system zarządzania wydarzeniami, finansami i uczestnikami. Prelekcję poprowadzi Marcin Bukowski z SRP, podczas piątkowej pogaduchy przy korzennym.

 

Historia MTB

Do historii MTB sięgnie zakopiańczyk Jan Karpiel, żywa legenda kolarstwa górskiego. Narciarz, mechanik samochodowy, kierowca wyścigowy Classic Auto, konstruktor kultowych ram rowerowych i zawodnik dyscyplin grawitacyjnych - jednym słowy mówiąc - historia kolarstwa górskiego, nasycona wielką pasją jazdy i konstruowania. Dzięki Jankowi posłuchacie o początkach rowerowego frrerideu, czyli o tym gdzie kończy się trasa.