Podczas III Podhalańskich Cyklo Warsztatów, oprócz szkolenia z techniki jazdy i wycieczek, przewidzieliśmy także wykłady i prezentacje związane z tematyką rowerową i treningami. Zostanie wygłoszonych łącznie pięć referatów. Zapoznaj się z ich tematyką!
ROWEROWY CUSTOM – co to na prawdę oznacza?
30 minut z Pawłem Matuszyńskim, głównym konstruktorem i twórcą Zumbi Cycles.
Czy CUSTOM - oznacza tylko wyróżnij się?
Wygląd roweru jest niezaprzeczalną częścią idei CUSTOM. Natomiast cały sens tkwi w dopasowaniu roweru pod własne uwarunkowania biologiczne, umiejętności jazdy i preferencje kolarza.
Więc CUSTOM to:
- tworzenie własnej geometrii roweru
- personalizacja zawieszenia w rowerze
- indywidualny dobór komponentów
- wyróżniające nas malowanie
Pewne jest, że customizacja rowerów jest coraz bardziej popularna. Niemniej jednak, ile kosztuje, od czego zacząć i jak stworzyć taki rower, pozostaje często jeszcze wielką niewiadomą. Podczas prelekcji, zostaną przybliżone Wam customowe marzenia :)
Jak przygotować się do rowerowej wycieczki?
Adam Piotrowski, organizator wielu wypadów w góry europy, opowie jak porządnie zorganizować rowerową wycieczkę w góry.
Podczas prezentacji opowiem jak przygotować się do rowerowej wycieczki w góry mając na uwadze zminimalizowanie ryzyka. Omówię dobór trasy pod kątem dostosowania jej do uczestników oraz zaproponuję niezbędne wyposażenie. Następnie opowiem jak unikać zagrożeń związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Kolejnym tematem będzie wybór odpowiedniego ubezpieczenia i rady na wypadek konieczności wzywania pomocy i pobytu w szpitalu za granicą. Na koniec kilka ciekawostek dotyczących np. spotkań z dzikimi zwierzętami ;)
Warsztaty ABC ratownictwa i autoratownictwa
Dr Narcyz Sadłoń lekarz medycyny, specjalista rehabilitacji medycznej, specjalizujący się w medycynie ratunkowej. Zdobywał umiejętności medyczne w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, a następnie praktykował w wielu placówkach medycznych w Polsce i za granicą.
Na szkoleniu teoretycznym podczas III PCW przedstawię specyfikę urazów rowerowych oraz zasady rozpoznawania stanów zagrożenia. Przybliżę również tematykę postępowania w urazach: zasady pierwszej pomocy i samopomocy, zasady wzywania pomocy, zabezpieczenie miejsca wypadku, transport do miejsca dojazdu środków transportu.
Jak dbać o rower?
Ekipa serwisantów z krakowskiego sklepu i serwisu rowerowego TOMAR.
Podczas prelekcji przedstawimy ogólne zasady dbania o rower i jego osprzęt. Zaprezentujemy podstawowe czynności serwisowe pozwalające wydłużyć okres eksploatacji części rowerowych. Ponadto zademonstrujemy Wam jak prawidłowo dokonać regulacji przerzutek, hamulców oraz zawieszenia.
Problemy napędu czyli o bólach nóg słów kilka
Borys Witkiewicz - specjalista fizjoterapii i enduro rowerzysta. Dziesięcioletnie doświadczenie w fizjoterapii. Szczególne zainteresowania to tensegracja, terapia manualna i powięziowa oraz fizjoterapia sportowa. Związany z Podhalańskimi Cyklo Warsztatami już od pierwszej edycji.
W prezentacji przedstawię zależność pomiędzy ustawieniami roweru, a pojawianiem się dolegliwości nóg. Pamiętajcie, że nie zawsze ból w kolanie pochodzi z kolana, a ból w biodrze z biodra. Pokażę jak sprawdzić, czy jesteście zagrożeni kontuzją kończyny dolnej i czy wasze nogi ruszają się w pełnym zakresie. Omówię również pokrótce anatomię kończyny dolnej oraz przedstawię kilka prostych ćwiczeń, które pomogą wam w utrzymaniu ruchomości w stawach nóg. Omówię również plan treningowy dla początkującego "Ędurowca".