A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Marcin Bukowski (SRP) – analizy przestrzenne GIS w projektowaniu przebiegu tras rowerowych.

Podczas prezentacji dowiemy się co to jest system GIS i czym się charakteryzuje. Pokrótce przedstawione zostaną źródła danych zasilające system, a nad tymi najbardziej przydatnymi pod kątem projektowania ścieżek zatrzymamy się nieco dłużej.


Krok po kroku zostanie wykonana pokazowa analiza waloryzacji terenu pod kątem projektowania przebiegu ścieżek. Wynik analizy będzie zawierał szereg przyjętych założeń topograficznych związanych z ukształtowaniem terenu i przyrodniczych związanych z siedliskami chronionych gatunków flory i fauny. Ponadto zostaną poruszone kwestie dające odpowiedź na pytania gdzie szukać pomocy i skąd wziąć dane do tego typu analiz.

 

Borys Witkiewicz (fizjoterapeuta) – unikanie kontuzji w sporcie kolarskim.

Z punktu widzenia fizjoterapeuty kolarz, to osoba, która narażona jest na dwojaki rodzaj kontuzji: urazy nagłe oraz kontuzje o typie przeciążeniowym. Do urazów nagłych zaliczać będziemy wszelkie upadki i związane z nimi złamania (złamania obojczyka, zwichnięcia stawów kompleksu barkowego). Do kontuzji przeciążeniowych natomiast zaliczamy bóle kręgosłupa o typie przeciążeniowym, bóle stawów biodrowych oraz kolanowych, bóle okolicy pięty i przyczepu mięśnia brzuchatego łydki i związane z nimi dolegliwości przodo i śródstopia.

 
Kontuzjom nagłym najczęściej ulegają mężczyźni, w wieku około 28 – 39 lat. Ponad 26% wszystkich kontuzjowanych wymagać będzie opieki na oddziale intensywnej opieki gdzie pozostaną średnio około 3 – 4 dni. Powodem urazu najczęściej (ponad 55%) będzie utrata równowagi z powodu zbyt dużej szybkości a także upadek z roweru (ok 45%). Wśród rowerzystów górskich nie wykazano statystycznie istotnej przyczyny kontuzji w postaci uderzenia w zaparkowany samochód.

 
Dogłębna analiza statystyki pozwala stwierdzić, że przyczyny kontuzji nagłych są w dużej mierze niezależne od rowerzysty. Uważa się, iż sposobem na zminimalizowanie ryzyka powstania kontuzji nagłych jest trening techniki jazdy, ogólne przygotowanie ridera, szkolenie techniki upadania a także korzystanie z kasku i innych ochraniaczy.

 
W przypadku kontuzji przeciążeniowych najlepszymi sposobami ich unikania będą regularne stosowanie rozgrzewki, poprawna technika poruszania się na rowerze, bike fitting, wykonywanie ćwiczeń uzupełniających ruchy na rowerze (ćwiczenia mięśni i okolic ciała nie biorących udziału w jeździe na rowerze czy wykonywanie ruchów innych niż podczas jazdy) a także stosowanie się do zasad odpoczynku biernego czy czynnego.

 
Kolarstwo a w szczególności mountainbiking jest sportem, który ma ogromny wpływ na ridera. Wpływ ten dotyczy układu kostnego, mięśniowego ale również układu pokarmowego czy szerokorozumianej psychiki. Kontuzje w tym sporcie są zjawiskiem częstym jednakże istnieje też bardzo dużo sposobów na minimalizowanie ryzyka ich powstawania. Każdy pojawiający się ból oraz inne nieznane bądź niepokojące objawy należy dokładnie zdiagnozować i podjąć natychmiast właściwe leczenie by w ten sposób cieszyć się jazdą jak najdłużej.

 

Mariusz Bryja (SRP, Brian's Bikes) – budowa i serwis widelca amortyzowanego.

Mariusz Bryja oprócz tego, że jest jednym z najlepszych zawodników enduro w Polsce, potrafi także przeprowadzić serwis praktycznie całego roweru. W Brian’s Bikes oprócz podstawowych napraw można również tknąć nowe życie w amortyzatory, nawet w te o bardzo zaawansowanej technologii. Mariusz podczas prelekcji przeprowadzi na „żywym organizmie” proces operacji czyszczenia i wymiany oleju w powietrznym widelcu amortyzowanym. Ponadto wytłumaczy o co chodzi z komorą powietrzną pozytywną i negatywną, dlaczego tłumik zachowuje się jak tłumik oraz omówi za co odpowiedzialne są poszczególne elementy systemu amortyzującego.

 

Tomasz Dębiec (EnduroMe) – Pathfinder oczami bohatera filmu.

Ekipa Enduro Me przemierzyła kilka tysięcy kilometrów w poszukiwaniu najciekawszych plenerów i ścieżek, które znalazły się w filmie "Path Finder". Polskie Bieszczady, Góry Rodniańskie i Fogaraskie w Rumunii, góry w Bośni i Hercegowinie oraz nadmorskie skaliste, śmiałe wzniesienia w Chorwacji grają pierwszoplanowe role w tej polskiej produkcji rowerowej.


Tomek Dębiec, jako rowerowy włóczęga i rider występujący w "Path Finderze" opowie nam o powodach dla, których w filmie znalazły się te, a nie inne górskie lokalizacje. Dowiemy się także jak powstaje film rowerowy, z czym najbardziej musi zmagać się ekipa i co wspólnego ma kręcenie filmu rowerowego z jazdą po górach jaką znamy z wypraw i wycieczek...


Jeśli po obejrzeniu "Path Findera" nabraliście ochoty na przejechanie tych samych ścieżek co bohaterowie filmu będzie okazja aby dopytać o praktyczne szczegóły związane z wyprawą w tamte rejony. Będzie można także wzbogacić się o plakat "Path Findera".

 

 

ORGANIZATORZY

  

 

PARTNER STRATEGICZNY

 

SPONSOR GENERALNY

  

SPONSORZY

 

PATRONAT MEDIALNY