A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wstępna koncepcja TPN dla przebiegu single tracków.

 

Tatrzański PN przymierza się do budowy single tracków z zakopiańskiej Jaszczurówki, aż na bukowińską Głodówkę. Planowane trasy mają przebiegać w większości poniżej Drogi Oswalda Balzera, czyli na przedpolu Tatr. W związku z tym TPN ogłosił przetarg na wykonanie usługi polegającej na opracowaniu dokumentacji wykonania szlaku rowerowego tzw. zrównoważonej trasy rowerowej o długości ok. 43 km. W ramach zamówienia zostaną opracowane założenia koncepcyjne oraz dokumentacja projektowo-kosztorysowa.

Szlaki rowerowe będą poprowadzone przez tereny leśne na obrzeżu Tatrzańskiego Parku Narodowego i przebiegać po istniejących ścieżkach i drogach leśnych. Będą się rozpoczynać w Jaszczurówce przy wylocie Doliny Olczyskiej i prowadzić u podnóża Kopieńca do Brzezin (wylot Doliny Suchej Wody) i dalej na wschód w sąsiedztwie wsi Małe Ciche na Zgorzelisko i stamtąd do Głodówki. Szlaki będą posiadać połączenia z drogami publicznymi, punktami wejściowymi do TPN i szlakami udostępnionymi dla ruchu rowerowego w TPN.

Docelowo w rejonie Głodówki ma nastąpić połączenie z planowaną trasą rowerową na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska. Dzięki czemu dalej będzie można przejechać, już zwykłą trasą rowerową, do Jurgowa i dalej na Słowację w rejon Ździaru i Osturni. Obecnie trwają rozmowy partnerskie pomiędzy gminami PL i SK oraz TPN, niemniej jednak wyrażono już chęć wspólnego wystąpienia o dofinansowanie realizacji tego przedsięwzięcia.

Projektowane w TPN szlaki rowerowe będą wykonane wg. najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie dla przebiegu i budowy tras typu "single track" zgodnie z wytycznymi International Mountain Bicycling Association IMBA. Rozwiązania te oprócz wytycznych technicznych dotyczących bezpieczeństwa poruszania się oraz konserwacji szlaków uwzględniają także ich jak najbardziej naturalny przebieg w terenie i atrakcyjność. Szlaki tego typu są wąskie (1,0 – 1,5 m) i jednokierunkowe, a ich przebieg w maksymalnym stopniu dyktowany jest przez naturalne warunki terenowe. Łączniki pętli będą szlakami dwukierunkowymi o szerokości 3,5 - 4 m.

Pod koniec lipca br. delegacja z TPN zawitała do Świeradowa Zdroju. Podczas pobytu odbyło się spotkanie w tamtejszym nadleśnictwie z leśnikami, burmistrzem oraz Fundacją POMBA. Ponadto przedstawiciele TPN pokonali na rowerach trasy na Zajęczniku by zobaczyć jak na żywo wyglądają single tracki.

To dobra informacja, zwłaszcza, że my (SRP) jesteśmy także mocno w to zaangażowani.

 

"Parkowcy" na single trackach w Świeradowie Zdroju.

  Prezentacja leśników na temat szlaków rowerowych.

 

Michał Jurewicz z Fundacji POMBA opowiada o tym jakich błędów uniknąć podczas budowy single tracków.