• Kim jesteśmy?

  Stowarzyszenie powstało pod koniec roku 2014. Stworzyli je ludzie z różnymi pomysłami, zainteresowaniami, wykonujący różne zawody. Wspólnym mianownikiem dla całej grupy jest pasja, czyli kolarstwo górskie, oraz inicjatywa promowania tego niesamowitego sportu...

  więcej
 • Czym się zajmujemy?

  Nasza działalność skupia się na upowszechnianiu modelu aktywnego stylu życia oraz kultury fizycznej i sportu. Wspieramy także rozwój infrastruktury rowerowej w regionie oraz jego promocję...

  więcej
 • Wesprzyj naszą działalność

  Wesprzyj naszą działalność i pomóż w rozwoju naszej organizacji. Stowarzyszenie działa w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie...

  więcej
 • Kuźnia MTB

  Często dajesz pokonać się trasie? Zapraszamy zatem na, organizowane przez nas, podstawowe szkolenia techniki jazdy. Zawitaj do Kuźni MTB! Weź udział w szkoleniach techniki jazdy MTB i wykuj z nami, na blachę, prawidłowe nawyki!

   

  więcej
A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nad tematem szkoleń techniki jazdy na rowerze górskim zaczęliśmy się zastanawiać już w połowie sezonu 2015. Wtedy to opracowaliśmy koncepcję przygotowania instruktorów i schemat wdrażania projektu „Kuźnia MTB” w strukturze Stowarzyszenia. Intensywne prace rozpoczęły się w styczniu tego roku. Zespół projektowy, opierając się na wielu pozycjach literatury dotyczącej metodyk szkoleniowych, fizjoterapii i mechaniki rowerowej oraz własnym doświadczeniu, opracował szczegółowy podręcznik przygotowania instruktorów oraz metodykę szkoleń.

 

Zapisz się na szkolenie

 

 

W skrypcie dla instruktorów znalazło się kompendium wiedzy na temat budowy i mechaniki rowerowej, ustawień osprzętu, ustawiania roweru pod użytkownika oraz szczegółowy opis programu i metodyki szkoleń techniki jazdy. Zgodnie z naszą wizją szkółki rowerowej i misją, jaką ma do spełnienia, instruktor to osoba znająca odpowiedź na większość pytań o tematyce rowerowej, bardzo dobrze jeżdżąca w różnych warunkach na trasach o różnym stopniu trudności, potrafiąca przekazać wiedzę i nauczyć prawidłowej techniki jazdy na rowerze górskim oraz mająca umiejętności mechanika rowerowego.

 

 
Opracowanie skryptu szkoleniowego dla instruktorów to nie koniec. Na dalszym etapie wdrażania projektu nawiązaliśmy bliską współpracę z Fundacją POMBA, jednyą z najbardziej doświadczonych organizacji szkolących. W jej wyniku zrodziła się m.in. idea spotkań roboczych ekip szkolących. Pierwsze z nich odbyło się 4 marca w Świeradowie. W spotkaniu wzięliśmy udział my oraz POMBA, MTBacademy i Enduro Trails. Przez 3 dni dyskutowaliśmy o możliwościach usystematyzowania i ujednolicenia szkoleń na poziomie podstawowym. Takie rozwiązanie pozwalałoby na kontynuowanie szkoleń w różnych miejscach, w bardziej dogodnych dla odbiorców lokalizacjach i terminach. Spotkanie oraz indywidualne konsultacje z POMBA zaowocowały doprecyzowaniem opracowanego przez nas planu i metodyki szkoleń.

 

 
Kolejnym etapem było przeprowadzenie cyklu wykładów i szkoleń praktycznych dla potencjalnych instruktorów z ekipy SRP. Następnie odbyły się wewnętrzne egzaminy teoretyczne, których wynik kwalifikował do sprawdzianu praktycznego. Zaprosiliśmy przedstawiciela Fundacji POMBA do przeprowadzenia sprawdzianu i dokładnej oceny kandydatów pod kątem przygotowania praktycznego i merytorycznego. Podczas szkolenia próbnego każdy kandydat był oceniany z poprawności demonstrowanych elementów jazdy oraz spójności i zasadności merytorycznej narracji podczas szkolenia.

 

 
Kandydaci, którzy według opinii POMBA mogli przystąpić do dalszego etapu przygotowań, znowu zawitali do Świeradowa. W ramach współpracy z Fundacją mogliśmy wziąć udział, jako obserwatorzy, w kolejnych szkoleniach techniki jazdy. Podczas spotkania odwiedziliśmy także plac szkoleniowy POMBA dla średniozaawansowanych oraz intensywnie dyskutowaliśmy i wymienialiśmy się poglądami. Dzięki temu nasz program i metodyka szkoleń nabrały wyrazistego kształtu, a instruktorzy zostali przygotowani do prowadzenia szkoleń. Ponadto programy Fundacji POMBA oraz SRP są spójne. Dzięki temu biorąc udział w szkoleniu podstawowym u nas, można kontynuować szkolenie w grupie średniozaawansowanej na szkoleniu POMBA.

 

 

W tym samym czasie w ogrodzie MTB Hostelu zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy plac szkoleniowy. Tor został stworzony do ćwiczeń pokonywania sekcji zakrętów, doboru linii przejazdu w zakręcie oraz pompowania. Z placu korzystali już na II Podhalańskich Cyklo Warsztatach m.in. instruktorzy POMBA podczas szkoleń organizowanych w ramach tej imprezy.

 

 
Ostatni czas upłynął pod znakiem intensywnych szkoleń różnych grup uczestników. Zaowocowało to dodatkowymi praktykami z zakresu pracy z grupą oraz pozwoliło sprawdzić metodykę w boju i wykonać jej ostateczne szlify. W ten sposób doszliśmy do perfekcji!

 

 

Podstawowe szkolenia techniki jazdy SRP nie są skierowane tylko i wyłącznie do osób dopiero zaczynających przygodę z kolarstwem górskim. Gwarantujemy, że niezależnie od tego jak długo jeździsz na rowerze nauczysz się poprawnych odruchów i pozbędziesz się złych nawyków. Pod okiem instruktorów zaczniesz o wiele lepiej panować nad rowerem i traktować trasę górską jak plac zabaw, który dostarczy Ci wiele przyjemności. Będziesz aktywnie pokonywał trasę i o wiele łatwiej będzie Ci wygrywać starcie z przeszkodami znajdującymi się na niej.

 

Zapraszamy na nasze szkolenia techniki jazdy!
Biorąc udział w szkoleniu podstawowym u nas, można kontynuować szkolenie w grupie średniozaawansowanej na szkoleniu POMBA

 

 

Wspierają nas

uvex normalbikeboard n   pomba normal wtb nwhisbar n banless ntomar n